Plugins - WP Fastest Cache - Development (trunk) - en to ja_JP translation catalogue (130 entries)

en: Save
ja_JP: 保存

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Toolbar Settings
ja_JP: ツールバー設定

en: Clear Cache of All Sites
ja_JP: すべてのサイトのキャッシュを消去

en: <a href="%s">Settings</a>
ja_JP: <a href="%s">設定</a>

en: Clear Cache
ja_JP: キャッシュを消去

en: Eliminate render-blocking JavaScript resources
ja_JP: レンダリングブロックする JavaScript ソースを除外する

en: Options have been saved
ja_JP: 設定を保存しました

en: has Woocommerce Items in Cart
ja_JP: カートに Woocommerce アイテムあり

en: has Google Analytics Parameters
ja_JP: Google Analytics パラメーターあり

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Server Time
ja_JP: サーバー時刻

en: delete the files
ja_JP: このファイルを削除する

en: Contains
ja_JP: 含む

en: Is Equal To
ja_JP: 次と同等

en: Starts With
ja_JP: 次で始まる

en: Home Page
ja_JP: ホームページ

en: All
ja_JP: すべて

en: Exclude Page Wizard
ja_JP: ページウィザードを除外する

en: Then
ja_JP: 次を適用

en: If REQUEST_URI
ja_JP: REQUEST_URI が

en: Cache Timeout Wizard
ja_JP: キャッシュ タイムアウト ウィザード

en: Lazy Load Settings
ja_JP: 遅延読み込みの設定

en: Enable Gzip
ja_JP: Gzipを有効

en: Please Update
ja_JP: アップデートしてください

en: Success
ja_JP: 成功

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Add New Rule
ja_JP: 新規ルールを追加

en: Delete Cache and Minified CSS/JS
ja_JP: キャッシュと縮小した CSS / JS を削除する

en: Only available in Premium version
ja_JP: プレミアム版で有効です

en: Choose One
ja_JP: 1つ選ぶ

en: All cache files will be removed as well
ja_JP: すべてのキャッシュファイルが同様に削除されます

en: If you modify any css file, you have to delete minified css files
ja_JP: もし CSS ファイルを編集する場合、縮小化した CSS ファイルを削除しなければなりません

en: Target folder
ja_JP: 対象のフォルダ

en: You can delete all cache files
ja_JP: すべてのキャッシュ ファイルを削除できます

en: Exclude
ja_JP: 除外する

en: Image Optimization
ja_JP: 画像の最適化

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Database Cleanup
ja_JP: データベース クリーンアップ

en: CDN Settings
ja_JP: CDN 設定

en: Exclude JS
ja_JP: JS を除外

en: Exclude CSS
ja_JP: CSS を除外する

en: Exclude Cookies
ja_JP: クッキーを除外

en: Exclude User-Agents
ja_JP: User-Agentsを除外する

en: Exclude Pages
ja_JP: 固定ページを除外

en: Optimize Image Tool
ja_JP: イメージツールを最適化

en: Timeout Rules
ja_JP: タイムアウト ルール

en: Delete Cache
ja_JP: キャッシュを削除

en: Cache Statistics
ja_JP: キャッシュ 統計

en: Clear Cache of Post / Page
ja_JP: 投稿/固定ページのキャッシュを消去

en: What do you want to happen after update a post or a page?
ja_JP: 投稿や固定ページの更新後にどのようにしますか？

en: Clear Cache of Pagination
ja_JP: ページ送りのキャッシュを消去

en: Clear Cache of Post Tags
ja_JP: 投稿タグのキャッシュを消去

en: Clear Cache of Post Categories
ja_JP: 投稿カテゴリーのキャッシュを消去

en: Clear Cache of Homepage
ja_JP: ホームページのキャッシュを消去

en: Clear All Cache
ja_JP: すべてのキャッシュを消去

en: What do you want to happen after publishing the new post?
ja_JP: 新しい投稿を公開後にどのようにしますか？

en: Restart After Completed
ja_JP: 完了後に再始動

en: pages per minute
ja_JP: 1分あたりページ数

en: Custom Taxonomies
ja_JP: カスタムタクソノミー

en: Custom Post Types
ja_JP: カスタム投稿タイプ

en: Attachments
ja_JP: 添付ファイル

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Homepage
ja_JP: ホームページ

en: Reduce HTTP requests through combined js files
ja_JP: js ファイルを統合して HTTP リクエストを減らす

en: Load images and iframes when they enter the browsers viewport
ja_JP: ブラウザのビューポイントに入った時、画像や iframes を読み込む

en: Load Google Fonts asynchronously
ja_JP: Google Fonts を非同期で読み込む

en: Google Fonts
ja_JP: Google フォント

en: Render Blocking Js
ja_JP: レンダリングブロック JS

en: You can remove the emoji inline css and wp-emoji-release.min.js
ja_JP: 絵文字のインライン CSS や wp-emoji-release.min.js を削除できます

en: Disable Emojis
ja_JP: 絵文字を無効にする

en: Reduce page load times for repeat visitors
ja_JP: リピート訪問者にページ読み込み時間を減らす

en: Browser Caching
ja_JP: ブラウザ キャッシュ

en: Reduce the size of files sent from your server
ja_JP: サーバーから送信されたファイルのサイズを減らす

en: Combine Js Plus
ja_JP: JS をさらに統合

en: Combine Js
ja_JP: JS を統合

en: You can decrease the size of js files
ja_JP: JS ファイルのサイズを減らせます

en: Minify Js
ja_JP: JS を縮小

en: Reduce HTTP requests through combined css files
ja_JP: CSSファイルを統合してHTTPリクエストを減らす

en: Combine Css
ja_JP: CSS を統合

en: More powerful minify css
ja_JP: さらに強力なCSSの縮小化

en: Minify Css Plus
ja_JP: CSS Plusを縮小する

en: You can decrease the size of css files
ja_JP: CSS ファイルのサイズを減らせます

en: Minify Css
ja_JP: CSS を縮小

en: More powerful minify html
ja_JP: さらに強力な HTML の縮小

en: Minify HTML Plus
ja_JP: CSS Plusを縮小する

en: You can decrease the size of page
ja_JP: 固定ページのサイズを減らせます

en: Minify HTML
ja_JP: HTML を縮小

en: Clear cache files when a post or page is updated
ja_JP: 投稿や固定ページを更新した時、キャッシュファイルを消去

en: Update Post
ja_JP: 投稿更新

en: Clear cache files when a post or page is published
ja_JP: 投稿や固定ページを公開時、キャッシュファイルを消去

en: New Post
ja_JP: 新規投稿

en: Create cache for mobile theme
ja_JP: モバイル用 テーマのキャッシュを作成

en: Mobile Theme
ja_JP: モバイル用テーマ

en: Don't show the cached version for desktop to mobile devices
ja_JP: デスクトップ用のキャッシュをモバイルデバイスに表示しない

en: Mobile
ja_JP: モバイル

en: Don't show the cached version for logged-in users
ja_JP: ログインユーザーにキャッシュを表示しない

en: Logged-in Users
ja_JP: ログインしたユーザー

en: Create the cache of all the site automatically
ja_JP: 自動的にサイトすべてのキャッシュを作成する

en: Preload
ja_JP: 先読み

en: Reduce the number of SQL queries
ja_JP: SQL クエリー数を減らす

en: Widget Cache
ja_JP: ウィジェット キャッシュ

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Cache System
ja_JP: システム キャッシュ

en: Once Every 15 Days
ja_JP: 15日毎に1度

en: Once Every 7 Days
ja_JP: 7日毎に1度

en: Once Every 3 Days
ja_JP: 3日毎に1度

en: Once Every 10 Hours
ja_JP: 10時間毎に1度

en: Once Every 9 Hours
ja_JP: 9時間毎に1度

en: Once Every 8 Hours
ja_JP: 8時間毎に1度

en: Once Every 7 Hours
ja_JP: 7時間毎に1度

en: Once Every 5 Hours
ja_JP: 5時間毎に1度

en: Once Every 4 Hours
ja_JP: 4時間毎に1度

en: Once Every 3 Hours
ja_JP: 3時間毎に1度

en: Once Every 2 Hours
ja_JP: 2時間毎に1度

en: Once Every 10 Days
ja_JP: 10日に1度

note: Description of the plugin
en: The simplest and fastest WP Cache system
ja_JP: 最もシンプルで速い WP キャッシュシステム

note: Plugin URI of the plugin
en: http://wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/

en: Once a Year
ja_JP: 1年毎に1度

en: Once a Month
ja_JP: 1ヶ月に1度

en: Once a Day
ja_JP: 1日毎に1度

en: Once Every 6 Hours
ja_JP: 6時間毎に1度

en: Once an Hour
ja_JP: 1時間毎に1度

en: Twice an Hour
ja_JP: 1時間に2度

en: Once Every 15 Minutes
ja_JP: 15分毎に1度

en: Once Every 5 Minutes
ja_JP: 5分毎に1度

en: Once Every 1 Minute
ja_JP: 1分毎に1度
